Ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych z późn. zm. wyróżnia: autorskie prawa osobiste oraz autorskie prawa majątkowe.
Utwór – termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:
„…każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.”
Licencja (z łac. licet, „jest dozwolone“; licens, „wolny“) - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu jako dobra, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.
Typy licencji:
- pełna
- wyłączna
- niewyłączna
- mocna
- słaba
- otwarta
- wzajemna
- dorozumiana
- przymusowa
- podlicencja
Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.
Umowa taka powinna określać przede wszystkim pola eksploatacji (formy wykorzystania utworu), czyli warunki na jakich licencjobiorca jest uprawniony do korzystania z programu. W Polsce Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako podstawowe elementy określające pola eksploatacji wskazuje zakres, miejsce i czas korzystania z utworu, przy czym jest to wyliczenie przykładowe i strony umowy mogą dowolnie kształtować charakter licencji (biorąc jednak pod uwagę treść przepisów ustawowych, których strony nie mogą modyfikować - tzw. ius cogens).
Typy licencji oprogramowania:
- Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
- Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).
- Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników.
- Trial (z ang. próba) – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego. Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na tej licencji.
- OEM - licencja na oprogramowanie przypisane tylko do danego sprzętu bez możliwości przeniesienia go na inny
Przykłady programów na określonych licencjach:
Shareware- Daemon Tools
Trial- Nod32
Odpowiedzialność karna i cywilna w sieci:
Polskie prawo karne nie zawiera odrębnej regulacji
dotyczącej wprost rozpowszechniania i pobierania plików z internetu w
sytuacji, w której nie mamy do nich praw. Oznacza to odpowiednie
stosowanie innych regulacji, które sprawiają że sytuacja osób
rozpowszechniających i pobierających "nielegalne" pliki z internetu nie
jest równa.
Rozpowszechnianie plików pobranych z Internetu jest przez prawo
traktowane surowiej niż samo ich pobieranie. Traktowane jest jak
kradzież tzw. „intelektualna” i osoby takie pliki rozpowszechniające
podlegają odpowiedzialności karnej. Zgodnie z ustawa o prawie autorskim i
prawach pokrewnych czyny takie zagrożone są karą:
- grzywny,
- ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2,
- a w przypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do lat 3.
Dlaczego brak komentarzy?
OdpowiedzUsuńPrzecież ten blog jest jednym z najciekawszych na świecie... :(
Szkoda!